nedeľa 29. augusta 2021

Pôrod v Michalovciach a príprava naň (Aniball)

Mám to za sebou :). Môj syn má už dva mesiace a ja som sa konečne vedela dostať k natočeniu videa o môjom pôrode. Nebudem Vám vypisovať všetky veci, ktoré som hovorila vo videu, ale skôr sa zastavím pri mojej príprave na pôrod.

Odkaz na video: https://youtu.be/LGR0WYvul-M


Pôrodu som sa veľmi bála, hlavne toho aké následky na mne môže zanechať. Keďže viem, že na Slovensku sa vykonáva často a niekedy aj rutinne nástrih, ktorý niekedy vie narobiť veľkú šarapatu, zisťovala som si akoby sa mu dalo vyhnúť. Často sa spomínala masáž hrádze a cvičenie s Aniball, čo je balónik, ktorý každým cvičením zväčšujete a snažíte sa ho zo seba vytlačiť. Tým by mala hrádza získať väčšiu elasticitu a tým pádom by sa nemala nepotrhať. 

Od 37. týždňa som tiež pila čaj s listov maliníka a alchemilkový čaj. Čím bolo bližšie k termínu, tým som sa snažila piť viac aspoň 2-3 šálky denne. Ale to mi asi nepomohlo, pretože pôrod sa skôr nedostavil a 1. dobu pôrodnú som mala dlhú, tieto čaje by ju totiž mali skracovať. Taktiež som pila ľanové semiačka. Každý večer som si dala do pohára vody 1 až 2 lyžičky semiačok a vypila som ich ráno. Či mali nejaký účinok tiež ťažko povedať, avšak aspoň som nemala problémy zo zápchami :D.  

ANIBALL

Aniball som si kúpila až potom, čo mi ho odobril môj pôrodník. Začala som cvičiť v 37. týždni, ako sa aj odporúča na stránkach. Lenže, tie cvičenia, ktoré su tam uvádzané mi vôbec nešli. Stále som sa len nejak snažila ho tam udržať a potom nejak pomaly dostať von, bez toho aby vystrelil. Bolo to teda celkom stresujúce. Pri cvičení sa musí používať lubrikant na vodnej báze, aby ste sa neporanili a balónik sa nepoškodil. No, bol to celkom boj a teda je to aj dosť nepríjemné. Žiaľ, keďže som mala asi mykózu, cvičenie bolo o to nepríjemnejšie, pretože stále potom som sa necítila veľmi komfortne. V podstate som s tým bojovala celé tehotenstvo, lenže gynekológ u ktorého som bola, to stále bral tak, že nič riešiť netreba a že to môže byť len môj pocit. Výter mi však nikdy nezobral. Raz keď som vynechala pár dni cvičenie a stresoval ma termín pôrodu, tak som postupne dala viac centimetrov a asi, teda určite som sa natrhla, keďže som mala na balóniku aj krv. Úplne som sa zostresovala a cvičenie som odložila.  Nechala som si pár dni pokoj, hovorila som o tom s pôrodníkom a ten vravel, že to nevadí, že mám pokračovať, že je to len malé škrabnutie. Avšak po pár dňoch, aj keď som bola len na pár centimetroch už išla krv opäť. A týmto aj moje cvičenie žiaľ skončilo. Dostala som sa možno na nejakých 23-24 centimetrov, neviem presne, pretože v tom strese som to ani nezmerala. Potom som to skúšala podľa stlačení, tak z toho to nejak vyvodzujem. 

Takže moja skúsenosť s balónikom nie je najšťastnejšia a bola som z toho aj dosť nešťastná, hoci som sa chlácholila, že na stránkach píšu, že stačí nacvičiť aj 25cm a malo by to mať osoh a že ani netreba prekračovať toto číslo. Pri cvičení som urobila chybu, že po dlhej pauze, som chcela dať viac centimetrov ako predtým a zjavne som aj použila málo zvlhčenia. Takže ak by ste cvičili, dajte si na to pozor, stále treba ísť čo najpomalšie. Osobne som sa do toho musela dosť nútiť, aj keď bolo všetko ešte v poriadku. Malý mal obvod hlavičky 34 a nakoniec ma nastrihli, pán doktor to však urobil naozaj až úplne na konci, keď asi videl, že by som sa dotrhala a aj to bolo malé nastrihnutie. Myslím, že som mala 2 stehy. Ešte som sa však aj sama roztrhla na inom mieste, kde som mala jeden kozmetický steh.  

Na to, že som mala mykózu alebo nejaký zápal, ktorý som riešila deň pred pôrodom (u pôrodníka), pretože sa to veľmi zhoršilo, som dopadla veľmi dobre. Či to bolo vďaka cvičeniu a masírovaniu hrádzi, ťažko povedať a ktovie akoby to dopadlo, ak by som mala všetko pre-liečené, keďže zápal zvyšuje trhanie tkaniva. 

Asi by som išla do Aniball opäť, ale len ak by som mala všetko v poriadku, čo sa žiaľ malo riešiť už počas tehotenstva. 

Možno však aj vďaka týmto veciam sa pôrod dal zvládnuť a ja som ho prežila bez nejakých traum a bez problémov, ale samozrejme je to ťažké posúdiť. Nebolo to jednoduché, ale všetko dopadlo dobre :). 

Bojíte sa aj vy pôrodu? Ak áno, čoho najviac? 

Majte sa zatiaľ krásne

vaša Lulu :)


Share:

piatok 27. augusta 2021

Tretí trimester tehotenstva

3. trimester tehotenstva

Ahojte :),

prešiel už nejaký čas a ja som stihla porodiť, ale aby to tu bolo kompletné, tak Vám prinášam zhrnutie môjho tretieho trimestra. Musím povedať, že pre mňa bol najlepší z celého tehotenstva až na pár dni s malými komplikáciami. 

Share:
Blog Design Created by pipdig